II KONFERENCJA POLSKIEJ AKADEMII STOMATOLOGII DZIECIĘCEJ

DOŚWIADCZENIA EUROPEJSKICH  EKSPERTÓW
W LECZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY  -  III EDYCJA 

Tematyka spotkania

Jak zaczarować dziecko? – kontrola zachowania małego pacjenta.

Dr Sabine Rienhoff i Dr Jan Rienhoff – Hannover (Niemcy)

Kontrola zachowania pacjenta przy pomocy hipnozy

Hipnoza jest to specyficzny stan umysłu podatny na sugestię. Od wieków hipnoza stosowana jest jako technika kontroli stanu psychicznego na przykład podczas obrzędów religijnych, jak również w medycynie i psychologii. Techniki hipnotyzacji i stan transu umysłu mogą być wykorzystane jako niewerbalne sposoby komunikacji z pacjentem. Zaliczamy do nich przede wszystkim intonację głosu, specjalnie dobrane słowa oraz dotyk ciała. Większość tych technik używanych jest nieświadomie przez lekarzy dentystów w swojej codziennej praktyce. Chcielibyśmy pokazać w jaki sposób stosować techniki hipnozy świadomie i odpowiednio do zaistniałej sytuacji klinicznej. Zadaniem lekarza powinno być osiągnięcie zgody pacjenta na stosowanie technik kontroli zachowania takich jak hipnoza podczas leczenia. Hipnoza w medycynie jest tematem kontrowersyjnym, ponieważ istnieją wątpliwości odnośnie stopnia manipulacji pacjentem podczas stosowania tych technik. Przedstawimy Państwu argumenty za i przeciw hipnozie. Od Państwa zależeć będzie jakie stanowisko zajmiecie w tej sprawie. Uważny wybór personelu medycznego oraz jego właściwa edukacja na temat kontrolowania zachowań dziecka w gabinecie może poprawić wizerunek lekarzy dentystów w przyszłości. Naszym celem jest pokazanie i nauczenia prostych, jak również zaawansowanych technik hipnozy tak, aby każdy uczestnik mógł zastosować nabyte umiejętności już następnego dnia w pracy. Istnieją różnice w technikach hipnozy dla dorosłych i dzieci. Zaprezentujemy to Państwu pokazując filmy video z przebiegu leczenia, niektóre z nich będą humorystyczne. Tym sposobem będziemy chcieli wytłumaczyć czym się praktycznie zajmujemy. Dotychczas istnieje mało pozytywnych dowodów dotyczących stosowania hipnozy, dlatego też liczba publikacji naukowych w dziedzinie hipnozy w stomatologii dziecięcej jest niewielka. W związku z powyzszym tematyka ta nie jest uwzgledniana w programie studiów. Wielu lekarzy dentystów, którzy praktykują techniki hipnozy są przekonani o ich skuteczności. Podczas prowadzonych przez nas sesji będą mieli Państwo szansę zapoznania się bliżej z tematem hipnozy oraz wzbogacenia dotychczasowej wiedzy.Gdy coś idzie nie tak – jak uczyć się na niepowodzeniach w leczeniu dzieci i młodzieży.

Prof. Mike Harrison - Londyn (Wielka Brytania)


Praca lekarza dentysty wymaga technicznych umiejętności oraz opiera się na precyzji. Jednak stomatologia dziecięca jest bardzo specyficzną specjalizacją wśród innych dziedzin stomatologii. Dlaczego? 25 – letnie doświadczenie zawodowe utwierdza mnie w przekonaniu, że niepowodzenia w naszej pracy zdarzają się znacznie częściej podczas leczenia dzieci niż dorosłych. Czy to jest dla nas zadowalające? Odpowiedź na to pytanie zależy od przyczyny naszego niepowodzenia. 
Podczas tego wykladu dowiesz się w jaki sposób określić główną przyczynę porażki w stomatologii dziecięcej, jak uczyć się na błędach innych lekarzy dentystów oraz jak zmniejszyć liczbe własnych niepowodzeń. 
Ostatnim zagadnieniem tego wykladu będzie bliższe poznanie tematu znieczulenia ogólnego u dzieci. Czy jest to alternatywa dla niepowodzenia jakie możemy ponieść w kontrolowaniu zachowania dziecka? Opowiemy również jak przeprowadzić leczenie w znieczuleniu, aby zakończyło się powodzeniem.
Rehabilitacja narządu żucia u pacjentów z zaawansowaną chorobą próchnicową leczonych
w warunkach znieczulenia ogólnego.

dr n.med. Michał Sobczak - Warszawa


Większość dzieci z chorobą próchnicową dotyczącą uzębienia mlecznego, lub mieszanego może być skutecznie leczona z zastoswaniem znieczulenia miejscowego, lub nawet bez niego. Jednak niektóre dzieci ze względu na bardzo wysoki poziom lęku, młody wiek i duże potrzeby lecznicze wymaga innego sposobu leczenia.
Leczenie stomatologiczne w zieczuleniu ogólnym pozostaje często jedynym wykonalnym i skutecznym sposobem leczenia w takich przypadkach.
Podczas wykłądu omówione zostanie planowanie leczenia stomatologicznego i procedury lecznicze wykonywane w znieczuleniu ogólnym u dzieci ogólnie zdrowych. Przedstawione zostaną materiały i leki stosowane podczas leczenia oraz techniki pracy pozwalające na optymalizację czasu leczenia.
Poznamy odpowiedzi na pytania: Czy bardziej radykalne podejście do leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym jest nadal konieczne?
Jak wykonane leczenie wpływa na jakość życia małych pacjentów i jakiej opieki wymagają oni po takim leczeniu?
Premedykacja, sedacja, znieczulenie ogólne – jaki sposób znieczulenia wybrać?


Dr Danuta Rozentalska - lekarz anestyziolog, Warszawa


Lekarz stomatolog codziennie spotyka się z bardzo różnymi reakcjami swoich pacjentów. Im młodszy pacjent tym trudniej jest uzyskać jego współpracę na fotelu dentystycznym, zwłaszcza, gdy potrzebne jest zastosowanie skomplikowanego leczenia. Dlatego warto znać różne techniki i sposoby uspokojenia pacjenta. Techniki te pomagają pacjentowi „przetrwać” wizytę i nie zrazić się do leczenia stomatologicznego, a lekarzowi dają szansę na wykonie koniecznej pracy w dobrych, bezpiecznych warunkach.
Ponieważ „ludzie są różni” nie ma jednej, najlepszej metody uspokojenia emocji. Niektóre techniki może zastosować sam stomatolog, inne wymagają współpracy stomatologa z anestezjologiem i wyposażenia gabinetu w niezbędny sprzęt.
Każda zastosowana technika musi zapewnić bezpieczeństwo pacjentowi. Każda ma też swoje wskazania i przeciwwskazania oraz wymogi. Problematyka ta będzie treścią wykładu, który obejmie najczęściej stosowane metody znieczulenia, jak premedykację farmakologiczną, sedację oraz znieczulenie ogólne.
Zastosowanie koron stalowych u dzieci - czyli jak osiągnąć sukces leczenia
w odbudowie zebów u dzieci.

dr n.med. Michał Sobczak, dr n.med. Agnieszka Wal-Adamczak - Warszawa

W części pierwszej szkolenia – uczestnicy zostaną zapoznani z procedurą stosowania koron stalowych (PMC) oraz wskazaniami klinicznymi do ich stosowania . Przedstawione zostaną wyniki badań z długoczasowmi obserwacjami zębów leczonych z użyciem tej metody.
Omówiona zostanie procedura preparacji zębów i cementowania koron stalowych. Wskazane zostaną najczęściej popełniane błedy oraz sposoby na ich unikniecie.
W części drugiej szkolenia uczestnicy opanują technikę stosowania korona stalowych na modelach.

Możliwości prawidłowego szynowania zębów po urazach.

dr Monika Łuszczuk - Arkona 


Wprowadzenie będzie obejmowało typy urazów oraz ogólne metody postępowania.
W części teoretycznej zostaną zprezentowane materiały firmy Arkona: Gąsienica, Podwiązka, Spinacze do szynowania, Flow Color, Parosin.
W części klinicznej zostana zaprezentowane przypadki urazowego uszkodzenia zębów, wykorzystanie materiałów firmy Arkona oraz metodyka postępowania.
Sponsorzy Patroni Medialni
Sponsorzy Patroni Medialni

Organizator naukowy spotkania: 
Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej 
oraz Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego